Climb Newcastle News: Junior Climbing Championships Results



Nearly 150 students from over 35 schools took part in our junior climbing championships last week - well done everyone who took part, some absolutely cracking scores!

Winners can collect medals in approximately two weeks time (we'll post on here when they're engraved). There are also individual and team trophies which can be borrowed.

Please e-mail any errors to chris@climbnewcastle.com, we had much in the way of problems reading handwriting and getting people in the correct category! Please note this also means that the results are liable to change.

Team results to follow!




Junior Climbing Championships 2014








Individual Results








Under 9 Female








Name Age School Score
1 Freja Sofia Halsius 8 Bede Academy 110
2 Hope Neal 8 Ravenswood Primary School 91
3 Ruby Hill 7 Hotspur Primary 74
4 Kate Davidson 6 Cockfield Primary Barnard Castle 60
5 Bella Grimman 5 Broomly First School 52
6 Madison Craddock 8 Finchale Primary 27
7 Libby Greenhalgh 6 Langley First School 24
7 Meadow Ostle 7 Finchale Primary 24











Under 9 Male








Name Age School Score
1 Nicholas Royle 8 Finchale Primary 124
2 Alexander Royle 8 Finchale Primary 120
3 Felix Halsius 7 Bede Academy 117
4 Lewis Hurst 6 Kings Priory School 110
5 Evan Usher 8 WCPS 100
6 Riley Harper-Shiel 7 Finchale Primary 90
7 Joe McCarron 8 Holystone Primary 85
8 Luke Nevins 6 Sacred Heart RC Primary 84
9 Daniel Waites 7 Christ Church (North Shields) 57
10 Jake Moir 7 NPS 51











Under 12 Female








Name Age School Score
1 Catherine Cruickshank 11 GEMS 192
2 Caitlin Pyper 9 Bishop Ian Ramsey Primary School 157
3 Annabel Parlsow 9 Darras Hall First School 110
4 Hannah Thorpe 10 GEMS 107
5 Emily Browning 10 Westfield School for Girls 104
6 Erin Huggan 9 GEMS 90
7 Hope Moir 9 NPS 88
8 Rhiannon Thomson 9 Kells Lane Primary 87
9 Ruth Raffle 10 GEMS 70
10 Kate 10 GEMS 65
11 Emily Clements 11 GEMS 60
12 Harriet Bunting 10 GEMS 60
13 Elise Spark 10 GEMS 50
14 Anna Jefferies 10 GEMS 47
15 Emily Heask 10 GEMS 40











Under 12 Male








Name Age School Score
1 Joe Ducker 10 HMS 192
2 Luke Davidson 10 Cockfield Primary Barnard Castle 162
3 Billy Allen 11 Fellside Community Primary School 160
4 Quinn Sinton-Gerry 9 Preston Grange Primary 151
5 Cameron Frazer Denham 10 St Peters 147
6 Kieron Burn 10 St Peters 147
7 Joseph Allott 10 West Jesmond Primary 117
8 Ryan Phillipson 11 St. Benet-Bishop High School 114
9 Connor Hastie 9 King Edward Primary 112
10 William McRobie 9 Sele First School 108
11 Joseph Baines 9 West Jesmond Primary 100
12 James Lamb 9 St Peters 87
13 Tim Remshaw 10 GEMS 84
14 Alex Tyler 11 Dame Allan's 82
15 Sam Smith 9 Shotly Bridge Junior School 71
16 James Redhead 11 GEMS 71
17 Reuben Chisholm 11 GEMS 61
18 George Anderson 10 GEMS 60











Under 16 Female








Name Age School Score





1 Kirsten Pyper 12 Central Newcastle High School for Girls 232
2 Rachel Gilmore 12 Whitburn Church of England Academy 228
3 Izzy Orwin 12 Gosforth Central Middle 215
4 Emily Bates 13 Ponteland High School 174
5 Ria Barber 12 Dame Allan's 167
6 Rosie Hurcombe 13 Central Newcastle High School for Girls 147
7 Katie Renshaw 12 GEMS 144
8 Mhairi Gowans 15 RGS Newcastle 137
9 Andie Jones 12 Richmond Secondary 130
10 Bex Cotton 13 Whitley Bay High 129
11 Anna Maddeson 14 St. Benet-Bishop High School 110
12 Ilisha Purcell 15 RGS Newcastle 110
13 Eleanor Wathey 14 RGS Newcastle 109
14 Hannah Orwin 13 Gosforth Central Middle 101
15 Isobel Maxwell-Gray 12 Hexham Middle School 97
16 Abby Stephenson 12 Dame Allan's 90
17 Gabriella Burns 12 Dame Allan's 81
18 Virginia Barbour 12 Dame Allan's 80
19 Morouge Elbadawey 14 RGS Newcastle 57
20 Jess Blue Forias 15 RGS Newcastle 54
21 Zion Hwang 15 RGS Newcastle 37











Under 16 Male








Name Age School Score
1 Kieran Paterson 15 Whitworth Park School 277
2 Jack Graham 14 Whitburn Church of England Academy 267
3 Chris Orrick 14 St Thomas More 257
4 Sam Bullock 12 Burnside 251
5 James Dodds 13 RGS Newcastle 251
6 Robbie Crawford 14 Gosforth Academy 242
7 Tom Hall 13 Gosforth Junior High School 241
8 Luke Paxton 13 Wellfield Middle School 229
9 Abel Harvie-Clarke 12 RGS Newcastle 227
10 Jack Nesbit 14 Kings Priory Academy 218
11 Henry Haslam 14 RGS Newcastle 208
12 Cameron Pulham 15 RGS Newcastle 208
13 Xander Taylor 15 Dame Allan's 190
14 Thomas Neal 13 Heaton Manor 186
15 Edward Gilhespy 12 RGS Newcastle 184
16 James Robinson 13 Dame Allan's 184
17 Will Haslam 12 RGS Newcastle 181
18 Henry Davison 13 Dame Allan's 174
19 James Ritchie 13 Dame Allan's 171
20 Jack Andrews 15 Elemore Hall 168
21 Angus Clarke 15 Dame Allan's 163
22 Sam Trevelyan 14 RGS Newcastle 157
23 James Shepherdson 14 RGS Newcastle 151
24 Joshua Tyrrell-Thrower 14 RGS Newcastle 151
25 Nico Corsini-Riley 14 Heaton Manor 151
26 Guoxuan Xia 15 RGS Newcastle 150
27 Charlie Langley 12 Kings Priory Academy 147
28 Ben Shenfine 13 Dame Allan's 147
29 Ben Armstrong 14 Marden High School 147
30 Akin Akingbade 15 RGS Newcastle 147
31 Joseph Lord 15 RGS Newcastle 147
32 Mark Evans 14 Dame Allan's 145
33 Charlie Blaskett 13 Dame Allan's 137
34 Will Cotton 13 Whitley Bay High 135
35 Tom Jukes 13 Dame Allan's 124
36 Xav 14 Dame Allan's 124
37 Michael Dowdney 12 Longbenton Community College 122
38 Ben Foy 13 Heaton Manor 120
39 Arnie Smith 14 Cardinal Hume 120
40 James Shepherd 15 RGS Newcastle 118
41 William Lockey 12 Dame Allan's 117
42 Max Newby 12 Dame Allan's 115
43 Bas Ward 12 Heaton Manor 112
44 Ethan Stephenson 12 Elemore Hall 110
45 Daniel Elsom 12 GEMS 109
46 Dylan Richardson 12 Elemore Hall 108
47 Felix Malholland 14 Dame Allan's 106
48 Alex Whitham 15 RGS Newcastle 102
49 Daanyaal Haider 14 Dame Allan's 100
50 Charles Lamb 12 Dame Allan's 97
51 Finlay Ward 13 Dame Allan's 97
52 Zachary E. Hamilton 14 Dame Allan's 95
53 Jack 14 Dame Allan's 85
54 Joe Clements 12 GEMS 80
55 Billy F 14 Dame Allan's 77
56 Adam Skelly 12 GEMS 60
57 Alexander Simon Watson 14 Dame Allan's 57
58 Alex Heptinstall 14 Dame Allan's 55
59 Alex Shipsey 12 GEMS 50
60 Ed Gilchrist 14 Dame Allan's 30











Under 18 Female








Name Age School Score
1 Katy McCarron 17 Heaton Manor School 187











Under 18 Male








Name Age School Score
1 Owen Burn 16 Cardinal Hume 284
2 Russell Jones 16 Gosforth Academy 264
3 Max Smith 16 Cardinal Hume 260
4 Gary Harfield 16 Elemore Hall 171











Teachers








Name Age School Score
1 Ian Clifton Oldie Elemore Hall 267
2 Craig Lambton Oldie Elemore Hall 230
3 Lee Hill Oldie Walkergate Primary 170
4 Colette Cookson Oldie Dame Allan's 147
5 Tim Stout Oldie GEMS 141
6 Victoria Mee Oldie RGS Newcastle 134