Climb Newcastle News: Junior Competition Results



Well done to everyone who took part in this year's Junior and Inter-School competition. It is a real sign of the times when both the top scoring junior male and female did more problems first go then our in-house setters Suzan Dudink and Chris Graham! This year's competition saw record attendance and record scores - well done everyone!

Here's the results in full...


Under 18 Female





1 Emma whitley Bay High 130









Under 18 Male





1 Jonah Vinsome RGS 297
2 Peter Stephenson RGS 285
3 Will Chamerlain St Cuthberts 284
4 Oliver Roberts ST Cuthberts 258
5 Ben Talks RGS 257
6 James Wood QEHS 200
7 Conel Freeman Harrison Whitley Bay High 174
8 Scott Dowden QEHS 171
9 Tom Platt Whitley Bay High 170
10 Patrick Clark Whitley Bay High 150









Under 16 Female





1 Sidonie Graham Kings 271
2 Nina Harvie Clarke rGS 190
3 Imogen Patrick Whitley Bay High 159
4 katie Mccarron heaton Manor 131
5 Savanna Williamson Monkseaton Middle 94
6 Eve Brennan davies Newminster Middle 80
7 Olivia McDonald Kenton 77
8 Hannah Reilly Sacred Heart 71
9 Elizabeth Anderson Gosforth Academy 60
10 Megan Reilly Sacred Heart 54
11 Fiona Smith monkseaton Middle 48









Under 16 Male





1 Owen Burn Cardinal Hume 251
2 Jack Graham Whitburn academy 250
3 Douglas Crackett
248
4 Charlie Haslam RGS 230
5 Jacob Dillerstone Highfield Middle 197
6 Mathew Westwood whitley Bay High 191
7 Richard Allen monkseaton Middle 190
8 Hugo Storey valley Gardens 188
9 Chris Orrick St Thomas moore 187
10 Henry Haslam RGS 181
11 Thomas Johnson RGS 180
12 Peter Willams Heaton Manor 180
13 Robbie Crawford GEMS 177
14 Ben Whitley Bay High 177
15 Joshua Talks RGS 174
16 Oliver Wright RGS 169
17 George Cockburn RGS 167
18 Max Ponteland Middle 160
19 Joshua tyrrell thrower RGS 157
20 James Stenhouse Churchill community Collage 155
21 James Shepherdson RGS 151
22 Elliot Davison valley Gardens 141
23 laurie whitley Bay High 140
24 Reece Walbottle Campus 133
25 Matthew Parry monkseaton Middle 131
26 Evan Smith Heaton Manor 131
27 Domini Foster monkseaton Middle 120
28 Jay Marsh monkseaton Middle 99
29 Lewis Caudle Highfield Middle 57
30 Liam Colligan Emamanuel College 38









Under 12 Female









1 Rachel Gilmore Cleadon Village Primary 204
2 Catherine Cruickshank Dinnington First School 147
3 Bethan Frazer Denham St Peters 132
4 Louise Witticker Hotspur 107
5 Caitlin Middleton
103
6 Jaden Emmerson Cragside Primary 102
7 Sadie Usher Western Community Primary School 68
8 Betty Warnock Hotspur 60
9 Jenifer hotspur 40









Under 12 Male





1 Sam Bullock WCPS 214
2 Allister Crackett St Benets 194
3 Conrad Clarke Glendale Middle 190
4 Luke Paxton Wellfield Middle 187
5 Seb Walker
180
6 Nathan Burnopfield Primary 154
7 Aphra Holland Bonnett Hotspur 150
8 Nico Corsini-riley Cragside Primary 140
9 Bill Allan Fellside Primary 135
10 Ben Proctor GEMS 125
11 James Gordon Hotspur 124
12 Charlie Langley Holystone Primary 124
13 Jude Webb Hotspur 120
14 Joseph Clark st benets 116
15 Matthew st Benets 115
16 Adam Oliver St Benets 110
17 Xavier Hughes Priory Primary 110
18 James Luckyer Hotspur 110
19 Josh Nixon Ponteland Middle 97
20 Will Rowles Shanklea Primary School 77
21 Jacob Green Whitley Lodge First School 70
22 Lenin Briele Hotspur 50
23 Finn Southridge First School 48









Under 9 Female





1 Niamh Pennicott Whitley Lodge First School 77
2 Izzy Grange First School 65
3 Emily Browning CNHS 64
4 Freya Kirtley Highfield St Josephs 48
5 Rihanna Bernnan Davis Abbey Fields 47









Under 9 Male





1 Will Hall
157
2 Kieron Burn St Peters 141
3 Christopher van der merwe Whitley Lodge First School 128
4 James Callender Kingston Park 128
5 Connor Hastie King Edward 76
6 Max South Wellfield First School 70
7 Cameron Frazer Denham St Peters 64
8 Evan Usher
44









Teachers





1 G Dunn RGS 174
2 Kath Lowe Hotspur 170



Under 18 Team



1 RGS 839
2 Whitley Bay High 494
3 St Cuthberts 542
4 QEHS 371







Under 16 Team



1 RGS 601
2 whitley Bay High 527
3 Heaton Manor 442
4 monkseaton Middle 441
5 valley Gardens 329
6 Kings 271
7 Highfield Middle 254
8 Cardinal Hume 251
9 Whitburn academy 250
10 St Thomas moore 187
11 GEMS 177
12 Ponteland Middle 160
13 Churchill community Collage 155
14 Walbottle Campus 133
15 Sacred Heart 125
16 Newminster Middle 80
17 Kenton 77
18 Gosforth Academy 60
19 Emamanuel College 38







Under 12 Team



1 St Benets 425
2 Hotspur 394
3 WCPS 214
4 Cleadon Village Primary 204
5 Glendale Middle 190
6 Wellfield Middle 187
7 Burnopfield Primary 154
8 Dinnington First School 147
9 Cragside Primary 140
10 Fellside Primary 135
11 St Peters 132
12 GEMS 125
13 Holystone Primary 124
14 Priory Primary 110
15 Cragside Primary 102
16 Ponteland Middle 97
17 Shanklea Primary School 77
18 Whitley Lodge First School 70
19 Western Community Primary School 68
20 Southridge First School 48







Under 9 Team



1= St Peters 205
1= Whitley Lodge First School 205
3 Kingston Park 128
4 King Edward 76
5 South Wellfield First School 70
6 Grange First School 65
7 CNHS 64
8 Highfield St Josephs 48
9 Abbey Fields 47