Climb Newcastle News: Junior and Inter-School Competition 2017: Individual Results

Results from the junior and inter-school competition. Please note that there are often changes due to mis-categorisation. Please send us an e-mail to info@climbnewcastle.com if you spot any errors.

Female Under 9
1 Polly Kerr Hotspur Primary 147
2 Bella Grimman Broomley First Primary 144
3 Amber Earl Dinnington First School 104
4 Leila Nevins Sacred Hearts 97








Male Under 9
1 Oliver Peel Sacred Hearts 87
2 Brody Richardson Crook Park 74
3 Justin Wilson Great Hooklow 60








Female Under 12
1 Lilia Smith Gosforth East Middle School 151
2 Maya Pethov Gosforth East Middle School 139
3 Rachel Mitchison Gosforth East Middle School 130
3 Erica Elsons Gosforth East Middle School 130
5 Lily M Gosforth East Middle School 117
6 Eilidh Matthews Gosforth East Middle School 115
7 Mayu Lane
101
8 Izzy T Gosforth East Middle School 94
9 Lucy Thomson Gosforth East Middle School 82
10 Sky Chapman Gosforth East Middle School 68
11 Freya Wilson Gosforth East Middle School 61
12 Issay Chapman Gosforth East Middle School 60








Male Under 12
1 Fred Wiliams Swansfield Park 264
2 Sam Ward Whinfield School 252
3 Luke Nevins Sacred Hearts 201
4 Isak Cornessen Royal Grammar School 187
5 Alexander Kelley
177
6 Duncan Robb West Jesmond 154
7 Ben Crosby Gosforth East Middle School 151
8 Michael Hogan Gosforth East Middle School 138
9 Alfie Franks Barnard Castle 132
10 Charlie Boardman
127
11 Kielan Dodd Gosforth East Middle School 110
12 Callum Eldridge Gosforth East Middle School 77
13 Ben Tudor Gosforth East Middle School 71
14 Jonathan Merchant Gosforth East Middle School 40
15 Alex M Gosforth East Middle School 21








Female Under 16
1 Isobel Orwin Gosforth Academy 300
2 Catherine Cruickshank Gosforth Academy 277
3 Miriam Mitchell Royal Grammar School 241
4 Holly Wilson Royal Grammar School 201
5 Andie Jones Richmond Secondary 198
6 Annabel Parslow Ponteland Community Middle School 197
7 Izzy Flynn QE High School 195
8 Annabel Page Dame Allans 192
9 Katie Oconnor Royal Grammar School 163
10 Lottie Craven Royal Grammar School 120
11 Rosa Whittingham Royal Grammar School 104
12 Siobhan Fairbairn Ponteland CHS 100
13 Megan Raine John Spence 80
13 Louis Fairbairn Ponteland CHS 80
15 Chloe Diver John Spence 77
16 Maddy Crosby Gosforth East Middle School 60




Male Under 16
1 Joe Ducker Royal Grammar School 300
1 Sam Bullock Burnside 300
4 Jonathan Scott Ponteland CHS 260
5 Hector Hawkins Royal Grammar School 245
6 Andy Patton Royal Grammar School 240
7 Agi Cornelissen Royal Grammar School 234
8 Kieron Burn Cardinal Hume 227
9 Daniel Wild King Edwards Morpeth 214
10 Charlie Langley Kings Priory School 200
10 Felix Higgins Postill Hexham Middle school 200
12 Will Kellas QE High School 197
13 Peter Lord Royal Grammar School 192
14 Jack Franks Barnard Castle 180
15 Jared Watson Royal Grammar School 177
16 Ben Robson QE High School 154
16 William Slater Royal Grammar School 154
18 Callum Hunt Elemore Hall 137
19 Andrew Rochester Elemore Hall 135
20 Aaron Whitaker Gosforth East Middle School 134
21 Alexander Waldron Royal Grammar School 131
22 Reese Madswick John Spence 130
23 Evan Legg Ponteland CHS 128
24 Andrew Ripley Gosforth East Middle School 125
25 Jake Wootan The Oaks 124
26 Jack Dixon Gosforth East Middle School 121
27 Fraser Kinnon Gosforth East Middle School 117
28 Hugo Fletcher Gosforth East Middle School 115
29 Dan Biggin Gosforth East Middle School 113
30 Peter Roberts John Spence 111
31 Ben Clasper John Spence 110
31 Froilan Mason Gosforth East Middle School 110
33 Jay Sproat John Spence 108
34 Ashour Shatwan Elemore Hall 107
35 Liam Reilly Royal Grammar School 107
36 Mark Barclay Elemore Hall 107
37 Aaron Mitchinson Gosforth East Middle School 104
38 James Major Royal Grammar School 104
39 Josh Bullock John Spence 100
40 Aidan Baker Royal Grammar School 94
41 Lewis Atkings John Spence 90
42 J Rendles John Spence 88
43 Callum Duell John Spence 84
44 Kurtis Bolden Elemore Hall 84
45 Kieron Bell Elemore Hall 82
46 Keir Reade Royal Grammar School 80
47 Connor Deck John Spence 79
48 Lucas Woolley John Spence 79
49 James Wells Gosforth East Middle School 77
50 Sean Devlin Elemore Hall 57
51 Logan Clark Elemore Hall 41
52 Charlie Brown John Spence 34








Female Under 18
1 Wenlin Yi Royal Grammar School 80








Male Under 18
1 Chris Orrick Newcastle Sixth Form College 300
2 Henry Haslam Royal Grammar School 287
3 Daniel Scott Ponteland CHS 254
4 Ewan Macindoe Royal Grammar School 231
5 Tom Young King Edwards Morpeth 198
6 Matthew Bailey Royal Grammar School 191
7 Felix Thomas Royal Grammar School 177
8 William Stevenson Royal Grammar School 174
9 Daniel Edwards Royal Grammar School 157
10 Tony Zhong The Oaks 144
11 Dylan Kjenstad The Oaks 117








Teachers
1 Alison Gibbings Marden High School 300
1 Mr Gowdy St Teresa's Catholic Primary 300
3 Sam Fullard John Spence Community High School 127
3 Laura Davison The Oaks 127
5 Clare Irvine The Oaks 94