Climb Newcastle News: Junior Climbing Championships: Individual Results

Junior and Inter-School Climbing Championships 2015


Individual Results






Under 9 Female


Name School Score
1 Bella Grimman Broomley first school 99
2 Ruby Hill Hotspur primary school 97
3 Libby Violet Greenhalgh Langley First School 71
4 Katie Banks King Edwards Primary 47
5 Eve Cookson Swarland first school 30
6 Amber Greenhalgh Langley First School Nursery. 10








Under 9 Male


Name School Score
1 Luke Nevins Sacred heart 104
2 Daniel ? Christ Church 99
3 Ewan Jones Barton 82
4 Jack Banks King Edwards Primary 40








Under 12 Female


Name School Score
1 Kimmy (White?) St.Michael's 222
2 Cayla Davies The links primary school 220
3 Catherine Cruckshank Gosforth east middle school 208
4 Annabel Parslow Ponteland Community Middle School 170
5= Caitlin Pyper Bishop Inc Ramsey 161
5= Jennifer Issitt Gosforth east middle school 161
7 Isabelle wilkinson Gosforth east middle school 112
8 Lucy Dunn Bailey Green 100
9 Rhys McMichan St. Teresa's 72
10 Erin Huggan Gosforth east middle school 52
11 Thea Handale Gosforth east middle school 44
12 Nat Varley West Jesmond Primary 30
13 Grace clipson valley gardens middle 10








Under 12 Male


Name School Score
1 Joe Ducker RGS 227
2= Aggie Cornelissen RGS 217
2= Bill Allan Emmanuel College 217
4 Hector Hanning RGS 206
5 Alfie Newman Elemore Hall School 177
6= Alexander Royle Finchale primary school 177
6= Nicholas Royle Finchale primary school 177
8 Kieron Burn St. Peters 174
9 Connor Hastie King Edwards Primary 162
10 Joseph Allott West Jesmond Primary 150
11 Charlie Cookson Swarland first school 131
12 Alex Ward VGMS 128
13 Cameron Frazer-Denham St. Peters 117
14 Mark Barclay Elemore Hall School 101
15 Ethan ? Bailey Green 91
16 Jack Dixon Gosforth east middle school 89
17 Joe Mccarron Holystone primary 87
18 Alexander Waldron RGS 85
19 Nathaniel Ostle Finchale primary school 81
20 George Anderson Gosforth east middle school 62
21 Jarred Ostle Finchale primary school 48
22 Adam Crisswell Finchale primary school 40








Under 16 Female


Name School Score
1 Issy Orwin Gosforth Central Middle 224
2 Ria Barber Dame Allan's 214
3 Sophia Fray RGS 201
4 Andie Jones Richmond School 167
5 Jasmine Taylor RGS 161
6 Sophie Head-Rapson RGS 157
7 Rhys Tulk Dame Allan's 155
8 Emily Clements Gosforth east middle school 47








Under 16 Male


Name School Score
1 Jack Graham Whitburn COFE Academy 270
2 Henry Haslam RGS 251
3 Jacob Dillerstone Unstated 250
4 Sam Bullock Burnside 247
5 James Dodds RGS 245
6 Chris Orrick St. Thomas Moore 240
7 Will Ferguson Dame Allan's 230
8 Tom Hall Gosforth Academy 225
9 Thomas Neal Heaton Manor 223
10 Robbie crawford Gosforth academy 221
11= Abel Harvie-Clark RGS 220
11= Henry Davison Dame Allan's 220
11= Oli Smith Heaton Manor 220
14 Ben Allan Emmanuel College 217
15 Max Newby Dame Allan's 214
16 Joshua Tyrell-Thrower RGS 211
17 James Shephenson RGS 208
18 Ben shenfine Dame Allan's 205
19 James Ritchie Dame Allan's 204
20 Aaron W Gosforth east middle school 194
21 Bas Ward Heaton Manor 191
22 Joe procter Dame Allan's 191
23 Andrew Dalton RGS 187
24 Will Haslam RGS 184
25 Archie Elliot RGS 178
26 Tom Waters Dame Allan's 178
27 Cameron Lackey Dame Allan's 177
28 Adam McAndrew Heaton Manor 172
29 Arun Summerfield RGS 172
30 Charlie Langley Kings Priory School 170
31 Ethan Wilson Heaton Manor 170
32 Tom Murphy RGS 165
33 Joe Owers RGS 164
34 Matthew Bailey RGS 164
35 Finley Ward Dame Allan's 157
36 William Lackey Dame Allan's 149
37 Alex Tyler Dame Allan's 141
38 Ethan Stephenson Elemore Hall School 140
39 Tom Brogan Dame Allan's 135
40 William Slater RGS 134
41 Nathan Anderson Dame Allan's 127
42 Samuel robinson Dame Allan's 127
43 Billy Hibbert Heaton Manor 117
44 Sam Bowers Dame Allan's 113
45 Jordan Drysdale Elemore Hall School 112
46 Daniel Elsom Gosforth east middle school 110
47 Joseph Salgado St. Leonards Durham 110
48 Tony ? Unstated 107
49 Eliza Wood Longbenton Comm. College 104
50 William Simpson Dame Allan's 97
51 Colin Hollins Elemore Hall School 96
52 Joshua Hampshire Elemore Hall School 93
53 Andrew Hodgson No Skool 88
54 Joseph armstrong Ponteland highschol 78
55 Joe Clements Gosforth east middle school 70
56 Joe Conwell Dame Allan's 46








Under 18 Female


Name School Score
1 Ellen Bullock Burnside 45








Under 18 Male


Name School Score
1 Russell Jones Richmond School 238
2= Cameron Pulham RGS 227
2= Xander Taylor Dame Allan's 227
4 Samuel Reid Whitburn COFE Academy 207




Teachers Category


Name School Score
1 Robert Gowdy Fellan Park 294
2 Ian Clifton Elemore Hall School 235
3 Craig Lambton Elemore Hall School 197
4 Richard Royle Elemore Hall School 190
5 Tim Stout Gosforth east middle school 150
6 Col Cookson Dame Allan's 160
7 Mr Lynch Dame Allan's 137